Försörjningsstöd i Borgholm – statistik och ekonomiskt bistånd

År 2025 fick 172 personer ekonomiskt bistånd i Borgholm. Det motsvarade 1,6 procent av befolkningen.

Statistiken omfattar försörjningsstöd och bistånd till levnadskostnader i övrigt. Följ utvecklingen, jämför kommuner och se riksnormens belopp.

Årsstatistik 2025 · Källa: Socialstyrelsen · Riksnorm 2026

Personer med bistånd

172

personer · 2025

−26 mot föregående år

Hushåll med bistånd

110

hushåll · 2025

−11 mot föregående år

Utbetalt ekonomiskt bistånd

6,6

miljoner kr, löpande priser · 2025

Årsjämförelse saknas

Barn i hushåll med bistånd

43

barn under 18 år · 2025

−9 mot föregående år

Ekonomiskt bistånd i Borgholm

Andelen mottagare var 1,6 procent, jämfört med 2,3 procent i riket 2025. Det är 0,7 procentenheter lägre. Antalet personer med bistånd minskade med 26 jämfört med 2024.

Se också ekonomiskt bistånd i Kalmar län.

Uppgifterna gäller Borgholm kommun. De visar mottagande under året, inte hur många som får stöd en viss dag.

Vad visar statistiken?

Försörjningsstöd

Stöd till regelbundna utgifter. Riksnormen är en del; skäliga kostnader för exempelvis boende prövas därutöver.

Ekonomiskt bistånd

Det bredare måttet i statistiken: försörjningsstöd plus bistånd till levnadskostnader i övrigt. Socialbidrag används ofta som vardagligt namn.

Personer och hushåll

Ett hushåll kan bestå av flera personer. Barn i mottagarhushåll ingår i antalet personer. Årsantalet räknar mottagande någon gång under året.

Andelen mottagare beräknas i förhållande till folkmängden den 31 december. Ett större antal mottagare behöver inte innebära en högre andel av befolkningen.

Hur har ekonomiskt bistånd utvecklats i Borgholm?

Antalet mottagare förändrades från 337 personer 2012 till 172 personer 2025. Senaste årets förändring var −26 personer.

Personer. Enhet: antal.

Mottagare och hushåll i Borgholm: PersonerUtveckling 2016–2025. Alla värden finns i tabellen efter diagrammet. Saknade år bryter linjen.01232473704942016: 2052017: 3272018: 4412019: 4142020: 3142021: 2292022: 2492023: 2192024: 1982025: 17220162025
Mottagare och hushåll i Borgholm, senaste tio publicerade åren. antal.
ÅrPersonerHushåll
2025172110
2024198121
2023219129
2022249149
2021229130
2020314150
2019414Uppgift saknas
2018441Uppgift saknas
2017327Uppgift saknas
2016205Uppgift saknas
Visa hela årstabellen
Mottagare och hushåll i Borgholm, hela historiken. antal.
ÅrPersonerHushåll
2025172110
2024198121
2023219129
2022249149
2021229130
2020314150
2019414Uppgift saknas
2018441Uppgift saknas
2017327Uppgift saknas
2016205Uppgift saknas
2015270Uppgift saknas
2014337180
2013369193
2012337181

Senaste helåret: Socialstyrelsen, årsstatistik. Tidigare år: Kolada (Socialstyrelsen/SCB). Registren kan revideras mellan publiceringar.

Visa andelen av befolkningen över tid

Andel av befolkningen. Enhet: procent.

Andel mottagare i Borgholm: Andel av befolkningenUtveckling 2020–2025. Alla värden finns i tabellen efter diagrammet. Saknade år bryter linjen.0,00,81,62,43,22020: 2,92021: 2,12022: 2,32023: 2,02024: 1,92025: 1,620202025
Andel mottagare i Borgholm, senaste tio publicerade åren. procent.
ÅrAndel av befolkningen
20251,6
20241,9
20232,0
20222,3
20212,1
20202,9

Senaste helåret: Socialstyrelsen, årsstatistik. Tidigare år: Kolada (Socialstyrelsen/SCB). Registren kan revideras mellan publiceringar.

Hur mycket ekonomiskt bistånd betalas ut i Borgholm?

Under 2025 betalades 6 589 002 kronor ut i ekonomiskt bistånd i Borgholm. Det är faktiskt utbetalt bistånd och omfattar även bistånd till levnadskostnader i övrigt.

Beloppet avser löpande priser. Se rikets beloppshistorik och jämförelsen i fasta priser.

Jämför ekonomiskt bistånd i Sveriges kommuner

Jämför andel mottagare, antal personer och antal hushåll för samma helår: 2025. Publicerade andelar finns för 280 av 290 kommuner. Kommunerna med bortfall visas i tabellen med ”Uppgift saknas”.

290 av 290 kommuner visas. Välj upp till fyra kommuner för en jämförelse. Saknade värden betyder inte noll.

Ekonomiskt bistånd per kommun 2025. Förändring i procentenheter mot föregående år.
JämförKommunAndel (%)PersonerHushållÅrsändring (procentenheter)
Borlänge6,23 1611 598+0,1
Söderhamn6,21 498785−0,6
Perstorp5,7410167−0,6
Filipstad5,6546316−1,7
Fagersta5,36853160,0
Gullspång5,1253126+1,4
Degerfors5,0459275−1,0
Eskilstuna5,05 3692 831−0,3
Norberg5,0269166+1,1
Nässjö4,91 5448020,0
Alvesta4,8940483+0,5
Hylte4,8489171+0,5
Ludvika4,71 243668−0,1
Vingåker4,7409217−0,1
Malmö4,616 8399 553−0,3
Åmål4,6548299−0,2
Flen4,5679341−1,2
Ockelbo4,5255123+0,5
Bollnäs4,41 142629+0,3
Heby4,3620392+0,2
Gävle4,14 2542 534−0,1
Lessebo4,0329149+0,3
Säffle4,0597342−0,5
Östra Göinge4,0552265−0,6
Falköping3,91 268694+0,5
Nyköping3,92 2631 158+0,1
Sävsjö3,9452238−0,6
Eksjö3,8676361−0,1
Helsingborg3,85 8353 236−0,2
Katrineholm3,81 2977080,0
Kristinehamn3,8907576−0,5
Osby3,8488261+0,2
Avesta3,7833478−0,2
Ljusnarsberg3,7162112−0,4
Älvkarleby3,7357194−0,3
Eslöv3,61 2466380,0
Strömsund3,6399229−0,1
Kungsör3,5300167−0,7
Norrköping3,55 1162 984+0,2
Ronneby3,51 013507−0,4
Vänersborg3,51 409758+0,1
Malå3,410047−0,2
Munkfors3,412359+0,8
Tranås3,4637384−0,4
Hudiksvall3,31 230723+0,1
Hällefors3,321091−0,8
Linköping3,35 6202 893−0,3
Växjö3,33 2471 813+0,3
Bengtsfors3,2292150+0,3
Boxholm3,2178103−0,2
Karlskoga3,2973532−0,2
Skinnskatteberg3,213485−0,1
Uddevalla3,21 7951 093+0,1
Valdemarsvik3,2240139+0,3
Överkalix3,210162+0,2
Arvika3,1798528+0,2
Bräcke3,1184110−1,1
Emmaboda3,1277148−0,7
Hofors3,1281163−0,1
Ovanåker3,1351202−0,2
Torsby3,1351196+0,5
Vetlanda3,1846439−0,2
Åstorp3,15032610,0
Finspång3,0642377−0,1
Hässleholm3,01 541825−0,2
Karlstad3,02 9831 9060,0
Kil3,03562040,0
Lycksele3,0359209−0,2
Orsa3,02051330,0
Skara3,0565325+0,2
Storfors3,0115740,0
Örebro3,04 8492 988−0,1
Bromölla2,9368163+0,3
Eda2,9242159+0,3
Forshaga2,9333209Uppgift saknas
Hedemora2,9444275−0,1
Högsby2,915480−0,8
Köping2,9740446−0,2
Munkedal2,9301206−0,4
Nora2,93121800,0
Sandviken2,91 101633−0,4
Smedjebacken2,9310178+0,5
Tierp2,9615330+0,1
Timrå2,9507337+0,1
Trollhättan2,91 7009470,0
Uppvidinge2,9265145−0,6
Arboga2,8388222−0,3
Dals-Ed2,8130790,0
Färgelanda2,8175115−0,4
Göteborg2,817 09111 039+0,1
Kinda2,8282145−0,1
Landskrona2,81 3467690,0
Lindesberg2,8641368+0,1
Uppsala2,87 0514 096−0,1
Västerås2,84 5452 6220,0
Ödeshög2,814777−0,4
Essunga2,714888−0,3
Falun2,71 637759+0,4
Grums2,7237147−0,2
Hagfors2,7306201+0,3
Hultsfred2,7361136−0,4
Karlshamn2,7856478−0,1
Malung-Sälen2,7280123+0,4
Mjölby2,7769456+0,3
Motala2,71 158657−0,1
Mullsjö2,7202133+0,3
Nybro2,7545303−0,1
Sollefteå2,7495311−0,1
Trelleborg2,71 262746+0,2
Aneby2,61781080,0
Bjuv2,6421228−0,1
Hallsberg2,6411235+0,3
Nykvarn2,6324205+0,2
Oskarshamn2,6711349−0,1
Töreboda2,6236144+0,1
Åsele2,67042+0,7
Älmhult2,6452225−0,5
Enköping2,51 219631−0,3
Klippan2,5435246+0,2
Kristianstad2,52 1651 192−0,3
Lysekil2,5344194−0,3
Tingsryd2,5293178−0,2
Vilhelmina2,515568+0,5
Årjäng2,5245151−0,1
Östersund2,51 615976−0,2
Gotland2,41 479908+0,1
Lund2,43 1211 7580,0
Mellerud2,4218117−0,1
Ragunda2,4122720,0
Svenljunga2,4258137−0,1
Tidaholm2,43091780,0
Vara2,4381232−0,2
Haparanda2,3212144−0,4
Hjo2,32151420,0
Oxelösund2,3272165+0,4
Södertälje2,32 3621 5680,0
Tomelilla2,3314182+0,3
Älvdalen2,315796+0,5
Borås2,22 4901 477+0,2
Burlöv2,2438282+0,1
Gnosjö2,220495−0,5
Hallstahammar2,2372213+0,2
Haninge2,22 1981 4320,0
Lilla Edet2,2323188+0,6
Nordanstig2,2200137+0,2
Tanum2,2280138+0,4
Upplands-Bro2,2715410+0,1
Åtvidaberg2,2254162+0,3
Berg2,115097−0,5
Botkyrka2,12 0451 286−0,1
Ekerö2,1596302−0,1
Jönköping2,13 0841 959+0,3
Mark2,1752435+0,1
Nynäshamn2,1645423−0,1
Orust2,1324206+0,1
Simrishamn2,14032320,0
Strängnäs2,1835445+0,1
Surahammar2,1207137+0,3
Torsås2,1147920,0
Ulricehamn2,1518234+0,3
Vaggeryd2,13061900,0
Värnamo2,1728423+0,2
Övertorneå2,18557−0,3
Ale2,0664390−0,1
Alingsås2,0836515+0,1
Boden2,0571419Uppgift saknas
Falkenberg2,0947528−0,2
Kalmar2,01 462828+0,2
Laholm2,0533306+0,2
Mönsterås2,0255154−0,1
Ydre2,07443−0,2
Örkelljunga2,0206121−0,6
Arvidsjaur1,911472+0,1
Bjurholm1,94432−0,3
Järfälla1,91 6731 004+0,1
Karlsborg1,913378−0,2
Kumla1,9436253−0,1
Ljungby1,9539320−0,1
Mariestad1,9459302−0,1
Sala1,9440267−0,2
Sjöbo1,9376235−0,1
Stenungsund1,95252970,0
Sunne1,9258153−0,1
Tjörn1,9298170+0,2
Vårgårda1,92311490,0
Åre1,9238128+0,3
Älvsbyn1,9148103−0,3
Örnsköldsvik1,91 076600−0,1
Askersund1,8208124Uppgift saknas
Herrljunga1,81741090,0
Lekeberg1,815990−0,5
Lerum1,8767368+0,4
Lidköping1,8737486+0,1
Mora1,8365233−0,1
Sorsele1,84322−0,7
Stockholm1,818 30112 1110,0
Umeå1,82 3711 265+0,2
Ånge1,8164133−0,2
Gislaved1,7482249+0,1
Hörby1,7263179−0,1
Kalix1,7257202Uppgift saknas
Ljusdal1,73081950,0
Nordmaling1,711672+0,1
Salem1,7303166+0,5
Skurup1,7292160+0,1
Storuman1,79259+0,4
Strömstad1,7228137−0,2
Söderköping1,7250172−0,2
Västervik1,7621346−0,2
Borgholm1,6172110−0,3
Hammarö1,6263166+0,1
Håbo1,63622260,0
Karlskrona1,61 052612−0,1
Luleå1,61 2599360,0
Norrtälje1,61 076623−0,3
Skövde1,6956564+0,2
Sotenäs1,6141109−0,2
Säter1,6185105−0,1
Vadstena1,611975+0,1
Varberg1,61 138679−0,1
Gnesta1,5176113−0,4
Grästorp1,58646+0,2
Götene1,5203128+0,1
Knivsta1,5314182+0,1
Kungälv1,5751386+0,2
Mölndal1,51 0446750,0
Partille1,5629417−0,1
Rättvik1,5162115−0,1
Sigtuna1,57844670,0
Skellefteå1,51 187798+0,1
Svedala1,5356205−0,3
Sölvesborg1,5262162+0,1
Tyresö1,57304460,0
Vännäs1,514291+0,2
Gagnef1,414891−0,2
Höganäs1,43992460,0
Höör1,4249158−0,2
Krokom1,4218131−0,1
Leksand1,4226148−0,1
Upplands Väsby1,4724464−0,1
Ystad1,4440268−0,1
Ängelholm1,4638393−0,2
Öckerö1,41741220,0
Bollebygd1,312474+0,1
Habo1,317097−0,2
Huddinge1,31 4469740,0
Härryda1,3524317−0,1
Kiruna1,3293211+0,1
Kävlinge1,3420242+0,1
Markaryd1,312949+0,2
Olofström1,3174124+0,2
Robertsfors1,38453−0,2
Sollentuna1,31 0106720,0
Staffanstorp1,3349210−0,2
Svalöv1,3190118−0,2
Vansbro1,38943−1,4
Vimmerby1,3202122+0,1
Vindeln1,369420,0
Härjedalen1,2123790,0
Norsjö1,24626+0,3
Vaxholm1,214582−0,1
Värmdö1,2572351−0,1
Östhammar1,2258161+0,1
Lomma1,1279134−0,2
Piteå1,1455333−0,1
Vallentuna1,1397208−0,1
Båstad1,0155970,0
Gällivare1,0173114Uppgift saknas
Jokkmokk1,04731−0,5
Kungsbacka1,0875472−0,1
Österåker0,94473050,0
Danderyd0,82561340,0
Arjeplog0,71714+0,3
Nacka0,7786524−0,1
Trosa0,69355−0,2
Täby0,64583300,0
Lidingö0,5235165−0,1
Mörbylånga0,58953−0,2
Pajala0,52818+0,2
Vellinge0,4155970,0
DoroteaUppgift saknasUppgift saknasUppgift saknasUppgift saknas
HalmstadUppgift saknasUppgift saknasUppgift saknasUppgift saknas
HärnösandUppgift saknasUppgift saknasUppgift saknasUppgift saknas
KramforsUppgift saknasUppgift saknasUppgift saknasUppgift saknas
LaxåUppgift saknasUppgift saknasUppgift saknasUppgift saknas
SolnaUppgift saknasUppgift saknasUppgift saknasUppgift saknas
SundbybergUppgift saknasUppgift saknasUppgift saknasUppgift saknas
SundsvallUppgift saknasUppgift saknasUppgift saknasUppgift saknas
TibroUppgift saknasUppgift saknasUppgift saknasUppgift saknas
TranemoUppgift saknasUppgift saknasUppgift saknasUppgift saknas

Källa: Socialstyrelsen, tabeller 12–13. Årsförändringen i andelen jämför med Koladas föregående år, avrundat till samma precision. Revideringar mellan källversionerna kan påverka jämförelsen. Rangordningen visar mottagande, inte kommunernas effektivitet eller orsakerna till biståndsbehovet.

Högst andel med ekonomiskt bistånd

Andel av befolkningen 2025. Lika värden delas; kommunnamnet avgör visningsordningen.

  1. Emmaboda277 personer3,1 %
  2. Högsby154 personer2,9 %
  3. Hultsfred361 personer2,7 %
  4. Nybro545 personer2,7 %
  5. Oskarshamn711 personer2,6 %
  6. Torsås147 personer2,1 %
  7. Kalmar1 462 personer2,0 %
  8. Mönsterås255 personer2,0 %
  9. Västervik621 personer1,7 %
  10. Borgholm172 personer1,6 %

Lägst andel med ekonomiskt bistånd

Andel av befolkningen 2025. Lika värden delas; kommunnamnet avgör visningsordningen.

  1. Mörbylånga89 personer0,5 %
  2. Vimmerby202 personer1,3 %
  3. Borgholm172 personer1,6 %
  4. Västervik621 personer1,7 %
  5. Kalmar1 462 personer2,0 %
  6. Mönsterås255 personer2,0 %
  7. Torsås147 personer2,1 %
  8. Oskarshamn711 personer2,6 %
  9. Hultsfred361 personer2,7 %
  10. Nybro545 personer2,7 %

Ekonomiskt bistånd per län

Publicerade länstotaler används. De är inte summan eller medelvärdet av kommunraderna och kan innehålla skattningar för kommuner med bortfall.

Ekonomiskt bistånd per län 2025
LänAndel (%)PersonerHushåll
Riket2,3246 676141 879
Stockholms län1,538 04524 038
Uppsala län2,610 7226 164
Södermanlands län3,711 2745 974
Östergötlands län3,114 7208 192
Jönköpings län2,59 4225 420
Kronobergs län3,06 1103 315
Kalmar län2,04 9162 677
Gotlands län2,41 479908
Blekinge län2,13 3251 853
Skåne län2,941 62323 398
Hallands län1,55 2872 142
Västra Götalands län2,341 61625 079
Värmlands län3,08 5465 311
Örebro län2,98 8195 195
Västmanlands län2,98 0094 604
Dalarnas län3,39 3844 995
Gävleborgs län3,710 5406 065
Västernorrlands län2,04 9341 378
Jämtlands län2,33 0191 803
Västerbottens län1,84 9052 805
Norrbottens län1,53 7132 671

Barn och långvarigt ekonomiskt bistånd

År 2025 ingick 43 barn under 18 år i biståndsstatistiken för Borgholm. Barnmåttet ska inte tolkas som ett mått på all barnfattigdom.

Barn under 18 år. Enhet: barn.

Barn i biståndsstatistiken i Borgholm: Barn under 18 årUtveckling 2016–2025. Alla värden finns i tabellen efter diagrammet. Saknade år bryter linjen.039791181582016: 532017: 1002018: 1412019: 1362020: 1092021: 602022: 672023: 622024: 522025: 4320162025
Barn i biståndsstatistiken i Borgholm, senaste tio publicerade åren. barn.
ÅrBarn under 18 år
202543
202452
202362
202267
202160
2020109
2019136
2018141
2017100
201653
Visa hela årstabellen
Barn i biståndsstatistiken i Borgholm, hela historiken. barn.
ÅrBarn under 18 år
202543
202452
202362
202267
202160
2020109
2019136
2018141
2017100
201653
201568
201492
2013105
201293

Senaste helåret: Socialstyrelsen, årsstatistik. Tidigare år: Kolada (Socialstyrelsen/SCB). Registren kan revideras mellan publiceringar.

Hur många vuxna har långvarigt bistånd?

30,5 procent av de vuxna biståndsmottagarna i Borgholm hade långvarigt ekonomiskt bistånd 2025. Långvarigt innebär tio till tolv månader under kalenderåret. Nämnaren är vuxna biståndsmottagare, inte alla vuxna invånare.

Andel av vuxna mottagare. Enhet: procent.

Långvarigt bistånd i Borgholm: Andel av vuxna mottagareUtveckling 2017–2025. Alla värden finns i tabellen efter diagrammet. Saknade år bryter linjen.0,09,318,728,037,32017: 16,82020: 33,32021: 31,02022: 26,62023: 26,52024: 29,52025: 30,520172025
Långvarigt bistånd i Borgholm, senaste tio publicerade åren. procent.
ÅrAndel av vuxna mottagare
202530,5
202429,5
202326,5
202226,6
202131,0
202033,3
201716,8

Källa: Kolada N31814, Socialstyrelsens register. Reviderad metod från 2017. Luckor i serien betyder att uppgift saknas.

Riksnorm för försörjningsstöd 2026

Riksnormen täcker vissa personliga och gemensamma hushållskostnader. Den gäller i hela landet och är en del av försörjningsstödet. Skäliga kostnader för bland annat boende och hushållsel prövas därutöver. Beloppen nedan gäller 2026; de är skilda från årsstatistiken 2025.

Hushållsexempel 2026, kronor per månad
HushållPersonligtGemensamtRiksnorm
En ensamstående vuxen utan barn3 9401 2805 220
Två sammanboende vuxna utan barn7 1001 4108 510
En ensamstående vuxen med ett barn, 7 år7 7601 4109 170
Visa normtabeller för barn och gemensamma kostnader
Personliga kostnader per barn, kr/mån
ÅlderFull normUtan lunch 5 dagar/vecka
0 år2 7402 560
1–2 år3 0602 800
3 år2 7202 500
4–6 år3 0602 720
7–10 år3 820–
11–14 år4 390–
15–18 år4 960–
19–20 år, skolungdom5 000–
Gemensamma kostnader, kr/mån
PersonerBelopp
11 280
21 410
31 790
42 030
52 330
62 640
72 830
Varje person utöver sju+190

Beräkna hushållets riksnorm 2026

Beräkningen gäller en ensamstående vuxen eller två sammanboende vuxna med hemmavarande barn. För 19–20-åringar avses skolungdomar.

Riksnorm: 5 220 kr per månad

Personliga kostnader 3 940 kr + gemensamma hushållskostnader 1 280 kr.

Hyra och andra skäliga kostnader tillkommer vid behovsprövningen. Hushållets inkomster påverkar beviljat stöd. Riksnormen visar inte vilket stöd du har rätt till. En vuxen som delar bostad med andra vuxna utan att vara sammanboende behöver en annan fördelning av de gemensamma kostnaderna.

Källa: Socialstyrelsens riksnorm 2026, giltig 1 januari 2026–31 december 2026. Läs om behovsprövningen och gå vidare till Socialstyrelsens provberäkning.

Vanliga frågor om försörjningsstöd i Borgholm

Hur många får försörjningsstöd i Borgholm?

Under 2025 fick 172 personer ekonomiskt bistånd i Borgholm. Statistiken omfattar försörjningsstöd och bistånd till levnadskostnader i övrigt. Antalet avser personer som fick bistånd någon gång under året.

Vad är skillnaden mellan försörjningsstöd och ekonomiskt bistånd?

Försörjningsstöd ska täcka regelbundna utgifter och består av riksnormen samt skäliga kostnader för bland annat boende och hushållsel. Ekonomiskt bistånd omfattar också bistånd till levnadskostnader i övrigt, exempelvis vissa vård- och tandvårdskostnader.

Är socialbidrag samma sak?

Socialbidrag används ofta som vardagligt namn för ekonomiskt bistånd. I tabellerna använder vi källans benämning för att visa vilket stöd uppgifterna omfattar.

Hur mycket ekonomiskt bistånd betalades ut i Borgholm?

6 589 002 kronor betalades ut under 2025. Beloppet anges i löpande priser och avser utbetalt ekonomiskt bistånd, inte kommunens samtliga kostnader för handläggning.

Vad räknas som långvarigt ekonomiskt bistånd?

Långvarigt bistånd innebär bistånd under tio till tolv månader av kalenderåret. Andelen på sidan avser vuxna mottagare med långvarigt bistånd som andel av alla vuxna biståndsmottagare, inte av hela vuxenbefolkningen.

Vilken riksnorm gäller 2026?

Riksnormen för en ensamstående vuxen i ett enpersonshushåll är 5 220 kronor per månad 2026. Beloppet består av personliga kostnader och gemensamma hushållskostnader. Det är inte hela försörjningsstödet eller ett beslut om rätt till stöd.

Ingår hyra i riksnormen?

Nej. Skäliga kostnader för boende och bland annat hushållsel prövas utöver riksnormen. Hushållets inkomster och övriga förutsättningar påverkar vilket stöd som kan beviljas.

Var ansöker jag om försörjningsstöd?

Du ansöker hos socialtjänsten i din kommun. Fatstat visar statistik och normbelopp. För ansökan och en individuell bedömning behöver du kommunens officiella webbplats eller socialtjänst.

Varför saknas vissa kommuner i rankningen?

I årsunderlaget 2025 saknar 10 kommuner publicerade uppgifter. De visas som saknade i tabellen och rangordnas inte. Riks- och länstotalerna kan innehålla skattningar för dessa kommuner. Saknade uppgifter är inte noll.

Vilket är senaste statistikåret?

Sidans verifierade helårsunderlag gäller 2025. Statistikåret är skilt från normåret 2026. Socialstyrelsen publicerar också preliminära månadsuppgifter; dessa ingår inte i sidans årsdiagram eller årsantal.

Officiell information för privatpersoner hos Socialstyrelsen

Källor, metod och uppdatering

Senaste helår: 2025. Årsfilen publicerades 11 juni 2026 och kontrollerades av Fatstat 25 oktober 2026. Senaste innehållsuppdatering: 25 oktober 2026.

Årsfilens rikshistorik används för de mått som publiceras där. Äldre lokal historik och andelen vuxna med långvarigt bistånd kommer från Kolada. Historiken kan innehålla revideringar och bortfall. Andelar i den senaste årsfilen publiceras med en decimal. Vi visar den precision källan ger.

Personer och hushåll räknas en gång per kommun, län respektive riket. Flyttar gör att kommunraderna inte kan summeras till en korrekt rikstotal. Årsantal kan inte heller beräknas genom att lägga ihop månadsantal.

Riks- och länstotalerna kan omfatta skattningar för kommuner utan uppgifter. På kommunnivå visas bortfall som saknat. Vi visar inga skattade kommunvärden.

Uppgifter före 2012 ingår inte på sidan eftersom äldre statistik också kan omfatta introduktionsersättning. För långvarigt bistånd används reviderad metod från 2017. Saknade år bryter diagrammens linjer.

Socialstyrelsens statistiköversikt och preliminära månadsstatistik

Fortsätt utforska statistiken

Försörjningsstöd per kommun